niedziela, 24 marca 2013

Post No.14: Strzeżona Brama do Czyśćca - St. Patrick Purgatory

Wg legendy Św.Patryk zniechęcony głoszeniem Słowa Bożego poganom, którym byli ówcześni Irlandczycy, poprosił Boga o pomoc, by mógł głosić coś, co sam zobaczy, aby jego słowa prawdę mówiły. Bóg wskazał Patrykowi jaskinię, która znajdowała się na małej wysepce po środku jeziora Lough Derg, na którą wkrótce Św.Patryk przybył. Patron Irlandii, wszedł do jaskini i został w niej na noc.  Na drugi dzień opowiadał, że przeżył wizję kary piekła. 
Św.Patryk nazwał te miejsce: Purgatory - Czyściec.
www.liturgiae-causa.blogspot.ie/
Dzisiejsi uczeni, śledząc zapiski ówczesnych kronik twierdzą, że Św. Patryk nigdy nie pojawił się na tej maleńkiej wyspie, jednakże natrafili oni na ślady, które potwierdzają, że Czyściec Św.Patryka był znany już w latach epoki średniowiecza.
http://www.philipcoppens.com/
W dzisiejszych czasach niektórzy uważają, że dusza zmarłego przenosi się do świata zmarłych wraz z zachodem słońca. Nie inaczej było w XII wieku. Pomimo rozkwitu chrześcijaństwa w Europie, jeśli rycerz szukał rozgrzeszenia za swoje czyny, szukał odpowiedniego do tego celu miejsca na   ...Zachodzie.
***
Rycerz, który służył za czasów Króla Anglii Stephen'a, Owen miał na imię, szukał rozgrzeszenia za liczne zbrodnie, które popełnił w imię swego Pana. Pomimo spowiedzi u Biskupa, niezadowolony z lekkiej pokuty poprosił o rzecz najtrudniejszą: pokutę w Purgatory Św. Patryka.
www.arranqhenderson.com/
Owen przybył na wyspę i przez piętnaście dni i nocy modlił się.
Skrucha miała być tym większa, że w tym czasie pił tylko wodę oraz jadł tylko chleb.
W międzyczasie próbowano odwieść go od zamiaru wejścia do jaskini na noc, lecz Owena ciężko było przekonać i dnia szesnastego do jaskini na noc wszedł.
www.societe-perillos.com/
Przez następne dwadzieścia cztery godziny Rycerz Owen doświadczył najgorszych tortur jakich średniowieczny umysł mógł sobie wyobrazić: krzyczące duchy, ogniste piece, straszne demony, dusze przybite do ognistych kół itp. Aby nie zwątpić i nie poddać się, wzywał imię Pana, aby wesprzeć Owena mógł. Ostatecznie do pięknej ziemi dotarł, strzeżoną przez szklaną ścianę z bramą ze złota, ozdobioną klejnotami. To był Raj, ale po mimo jego łez błaganiem, nie wolno mu było wejść - to mogło się stać dopiero po śmierci jego. Potem był kierowany z powrotem do wylotu jaskini. Owen przeżył i gdy pewnego dnia umrze, zostanie skierowany wprost do Nieba, bo w Czyśćcu rozgrzeszony został, chyba że większy grzech na sumieniu będzie...
Historia ta, opowiedziana przez benedyktyńskiego mnicha Henrego z Saltry lotem błyskawicy obiegła całą chrześcijańską Europę. Na malutką wysepkę, przybywało coraz więcej wiernych.
***
Choć jaskinia została zamknięta na kłódkę 25 października 1632 roku a klucz jest przechowywany u braci zakonnych - Franciszkanów, do Purgatory wciąż przybywają chrześcijanie.
www.en.wikipedia.org/
W miarę potrzeb rozrastał się również Klasztor i okoliczne budynki...
www.jpellegrino.com/
www.societe-perillos.com/
Przed Wielkim Głodem liczba odwiedzających ludzi celem rozgrzeszenia wyniosła 3.000 rocznie.
www.old.shipoffools.com/
W latach obecnych liczba pielgrzymujących wynosi około 30.000 rocznie!!!
My również postanowiliśmy odwiedzić Purgatory Św.Patryka. 
Znajduje się ono w hrabstwie Donegal, w zachodniej jego części.
Dojeżdżając na miejsce przekraczamy bramę do Centrum Turystycznego
www.commons.wikimedia.org/
Gdy dojechaliśmy na miejsce pierwszą rzeczą którą zobaczyliśmy był kompleks klasztorny na wyspie.
Każdego Roku główny sezon pielgrzymkowy zaczyna się pod koniec maja i trwa aż do połowy sierpnia. Jest to trzydniowa pielgrzymka dla WSZYSTKICH religii, jednakże są pewne ograniczenia: minimum piętnaście lat, być w dobrym stanie zdrowia, móc klękać i poruszać się o własnych siłach.
Wszyscy zbierają się w Centrum Turystycznym i tam promem płynie się do celu przeznaczenia.
www.toochee.postr.hu/
W czasie pierwszej nocy czas spędzony jest na modlitwie w bazylice. Dopiero drugiej nocy po dniu, można wreszcie spać w dormitorium. W każdy dzień pielgrzymi mają jeden prosty posiłek w postaci tostów oraz kawy lub herbaty.
www.theedgeofreality.proboards.com/
Na wyspę przybywają młodzi i starzy, z różnych stron świata o różnych kolorach skóry. 
Lecz w dniach pielgrzymki jedno ich łączy: Bose stopy!!! 
Istnieje bowiem jedno wyrównanie człowieka bogatego i biednego: właśnie bose stopy.
W czasie pielgrzymki wszyscy muszą zaliczyć tzw. stancje. Do nich zalicza się wyspy pokutne.
 Jest ich siedem i każda z nic nazwana jest imieniem jakiegoś świętego: 
Św.Brygidy, Św.Brendana, Św.Katarzyny, Św.Kolumba, Św.Patryka, Św. Davoga i Św.Molaise
Pielgrzym okrąża "łóżko" modląc się. Następnie klęka przy wejściu, potem spaceruje wewnątrz  i ponownie klęka cały czas modląc się. Ten sam rytuał powtarzany jest od wieków...
Oficjalnie mówi się że dzwonnica stoi na miejscu dawnej jaskini....
www.metrocuadrado.com/
Lecz dzisiejsza legenda krążąca wśród pielgrzymów mówi, że na miejscu jaskini została zbudowana bazylika aby mieć całkowitą kontrolę nad bramą do czyśćca...
Kompleks klasztorny położony na maleńkiej wysepce robi wrażenie...
A na pobliskim brzegu, czujnym okiem spogląda posąg Patryka Pielgrzyma.
Zastanawia fakt, że pomimo ciężaru tych budowli, oraz w czasie jesienno-wiosennych opadów wyspa ta ani się nie zapada, ani nie jest podtapiana...
Widok z lotu ptaka:
*********************************************
Lokalizacja:
Jezioro Lough Derg, Hrabstwo Donegal, Irlandia

Koordynaty GPS:
54°36'30.76"N   07°52'15.94"W
WEBSITE:
MAPA:
<<>

7 komentarzy:

 1. To mnie zaskoczyłeś, że to dla wszystkich religii. Może się w końcu wybiorę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No myślę, że aktów chrztu na bramie nie sprawdzają? Ale meczetu ciągle tam nie ma :D

   Usuń
  2. Jak będzie milion moich takich ssamych komentarzy to sorry, ale mam poważne problemy z komentowaniem na blogspocie z nieznanych mi przyczyn

   Usuń
 2. Drogi Slaveck. Przyczyny Twoich problemów z komentarzami poznałem dzisiaj Ja! Niestety mój błąd nowicjusza-amatora jako bloger: złe ustawienia. Za co najmocniej Ciebie i innych przepraszam. Ustawienia już naprawione a komentarze jak najbardziej potrzebne i mile widziane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nienienie, to u mnie jest jakiś problem bo na innych blogspotach mam dokładnie to samo

   Usuń
 3. Acha, mam! Cookies za mocno mam poblokowane chyba :) Przegiąłem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Te ciasteczka wyjątkowo nie smakują...:-) Tak to już jest.... Teraz Jesteś widoczny w komentarzach. Pozdrawiam bardzo

  OdpowiedzUsuń