Ważne

Ambasada RP
Ambasada to najważniejsza zagraniczna placówka dyplomatyczna kraju. Najważniejszą rolą Ambasady jest regulowanie stosunków pomiędzy dwoma państwami, a także po to, aby pomagać obywatelom, którzy przebywają obecnie w danym kraju. Najważniejszą osobą w Ambasadzie jest Ambasador, który pełni funkcję przedstawiciela głowy państwa na obczyźnie. W Ambasadzie można otrzymać pomoc podczas wakacji, przy pracy za granicą czy podczas wyjazdu służbowego. Pomoc ta ma różnorodny charakter, między innymi polega na udzielaniu porad prawnych czy też na wydawaniu wiz wjazdowych, gdy w danym kraju nie ma konsulatu.
Na terenie Ambasady panują przepisy prawne tego kraju, który reprezentuje, dlatego też jeżeli wchodzi się do Ambasady Polskiej mieszczącej się w Dublinie, podlega się wtedy przepisom naszego kraju, ponieważ Ambasada uznawana jest za terytorium Polski. To najważniejsza z różnic pomiędzy Ambasadą a Konsulatem, który już takich uprawnień nie ma.
*********************************************
AMBASADA RP W DUBLINIE
ADRES:
5 Ailesbury Rd Dublin 4 D04 W221 Irlandia
STRONA INTERNETOWA:
MAPA:
WIDOK:
KONTAKT:
Ambasada RP w Dublinie 5 Ailesbury Road Ballsbridge D04 W221 Dublin Irlandia
Telefon: (+353) 1 283 08 55
Faks: (+353) 1 269 83 09
*********************************************
Wydział Konsularny RP
Konsulat to niższa rangą od Ambasady placówka dyplomatyczna. Konsul jest urzędnikiem, który podlega Ambasadorowi. Pracownicy Konsulatu, zajmują się obsługa osób przebywających obecnie na obczyźnie od strony formalnej, między innymi wydają paszporty, rozpatrują wnioski o nadanie obywatelstwa, przydzielają wizy dla obcokrajowców, także działają jako urząd stanu cywilnego.
Zwykle siedziby Ambasad znajdują się w stolicach krajów, natomiast same Konsulaty niekoniecznie - mogą być zlokalizowane w innych miastach. Jeżeli dane państwo nie posiada konsulatu, to jego obowiązki i zadania administracyjne przejmuje Ambasada.
*********************************************
Wydział Konsularny RP w Dublinie
ADRES:
Dublin, Wydział Konsularny, 4-8 Eden Quay, Dublin 1
STRONA INTERNETOWA:
System zdalnej Rejestracji:
E-Konsulat
MAPA:
WIDOK:
KONTAKT:
Dublin, Wydział Konsularny, 4-8 Eden Quay, Dublin 1 4-8 Eden Quay, Dublin 1 GPS: 53.347761, -6.258393 tel. (+353-1) 871 80 20
fax. (+353-1) 872 77 92
dublin.consul@msz.gov.pl
*********************************************

10 komentarzy:

 1. Witam serdecznie :) Znalazłem ten Przewodnik całkiem niedawno, zacząłem czytać, przeglądać, polajkowałem profil na FB... To miejsce jest przepiękne :) Tyle zdjęć z różnych zakątków mojej wymarzonej Wyspy...i te szczegółowe opisy :)

  Dzięki takim stronom jak ta, czuję, że jestem bliżej Wysp. Chyba będę tutaj często wracać... :)

  Zapraszam też do siebie :)

  https://zyciecelta.wordpress.com/2016/06/25/wielowatkowo-i/ Czeka tu na Autorów Mojej Zielonej Irlandii mała niespodzianka... :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Celt!!!
   Bardzo dziękujemy, za tak miły wpis i oczywiście zapraszamy jak najczęściej!
   Niespodzianka ujrzana, Dziękujemy po raz drugi!!! Oczywiście z przyczyn Celtyckich, dopisujemy Bloga do naszej listy , w sekcji Linki. I robimy to z prawdziwą przyjemnością!!! Pozdrawiamy!!!

   Usuń
  2. Piotrze Drogi... Jest mi naprawdę szalenie miło... Wzruszyło mnie polecenie mojej skromnej Polanki w tak znanym i wpływowym miejscu :) Go raihb maith agat :)

   Tym bardziej mi miło, jako że też jestem Piotr :) A wszystkie Piotry powinni trzymać się razem ;)

   Dziękuję raz jeszcze i na pewno do zobaczenia :)

   Usuń
 2. Zwariowałem na punkcie Twojej irlandzkiej strony. Jest niesamowita i świetnie udokumentowana. Na pewno będę ją teraz często odwiedzał i niecierpliwie czekał na nowy materiał. Nie wiedziałem, że istnieją jeszcze więksi fani Irlandii niż ja. Nie mogłem ich nigdzie znaleźć. Tak, że jest to dla mnie wielki zaszczyt, że są.
  Mam tylko jedno pytanie: Czy na stałe mieszkasz w Irlandii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. he... umm zaskoczony jestem bardzo. Pozytywnie oczywiście. Dziękuję za cieplutkie słowa. Tak mieszkamy w Irlandii! Pozdrawiamy i do zobaczenia na postach...:-)

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzień dobry, czytam Pańskiego wspaniałego bloga przed własną wycieczką do Irlandii na majówkę. Czy mogłabym zadać Panu kilka dodatkowych pytań, które bardzo ułatwiłyby mi planowanie? Dziękuję za te piękne relacje i pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Paulino.
   Oczywiście,, że możesz pytać. Zapraszam poprzez email: piotr.janasz74@gmail.com
   My również dzięujemy za opinie... :-)

   Usuń
 5. Witam..
  na stronkę trafiłam rzecz przypadek szukajac informacji o wysie Tory. Mieszkam na wysie od 3 lat. stety lub stetyo angielskiej stronie:) wiec do Hrabstwa donegal mam dość bisko 2 godziny drogi. ale jest tu pieknie w irlandii Pónocnej. jestm w niej zakochana wiec ostanowiliśmy z meżem troche o zwiedzac. narazie w donegalu zaliczy;uismy Letterkenny i fallcaragh oczarowało nas wubrzerze i otwary ocean granatowy. widiałam wyspę Tory z daleka... ale chcemy zwiedzać jak sie da Donegal przynajmniejtroszkę. informacje na stronie naewno nam sie przydadza. Pozdrawiamy...po uk stronie
  Maggie
  www.vinnica.flog.pl

  OdpowiedzUsuń